english version
firma oferta polityka jakości aktualności kontakt Eldom Fresh
firma oferta polityka jakosci aktualnosci kontakt Eldom Fresh
Zamrażalnia 
owoców i warzyw

ELDOM

 

Cebula
Cukinia Pomidor Por
Rabarbar Truskawka Wiśnia

 

Por

odmiana: Varna i Jolant

możliwe cięcia/kalibry:
kostka
10*10 mm
10*15 mm
15*20 mm
plaster
6-8 mm/8-10 mm

 

 


Pierwotnie rósł na stepach Azji Środkowej między Kaukazem a Himalajami, skąd rozprzestrzenił się na resztę świata.Stanowił jeden z głównych składników pożywienia już 3700 lat p.n.e., czego dowodzą odnalezione, pochodzące z Mezopotamii przepisy ówczesnych potraw. Resztki porów zachowały się w egipskich grobowcach, Egipcjanie jedli pory jako sałatę i dodatek do chleba. Warzywo to było tak cenione, że faraon Cheops za trafne wróżby ofiarował swemu magowi między innymi 100 skrzynek porów. Warzywo to było cenione i uprawiane również przez Greków, pojawia się nawet w Odysei Homera. Ogromnie popularny stał się u Rzymian, kiedy to pory upodobał sobie cesarz Neron i to do tego stopnia, że złośliwie nazywano go pożeraczem porów. Wierzył, że dobrze wpływają one na jego głos. Modę na por zabrali ze sobą Rzymianie do Brytanii, którą usiłowali podbić. Wprowadzili tam do hodowli odmianę pora odporną na zimno, z wyraźną, choć niewielką cebulą i długimi jadalnymi liśćmi – do dziś najchętniej uprawia się ją na Wyspach. W Walii por jest nawet symbolem narodowym. – niegdyś walijscy wojownicy przed bitwą z Sasami nacierali ciała jego sokiem, a także przyczepiali sobie pory do ubrań jako symbol swych gór (biel cebuli) i dolin (zieleń liści), co miało im dodawać siły i odwagi oraz chronić przed ranami. Do dziś w dniu swego patrona św. Dawida (1 marca) Walijczycy przystrajają porami kapelusze.

Warzywo obok białka i pektyn zawiera sporo potasu, magnezu, krzemionki, żelaza, wapnia, fosforu, siarki, a także witaminy z grupy B (B1, B2), trochę witamin C, E i prowitaminę A oraz olejek lotny. To warzywo wysoce odżywczym i równocześnie leczniczym, działającym również antyseptycznie. Pory mają właściwości wykrztuśne, jak również maja wpływ na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL oraz ciśnienia krwi.

Mistrzowie kuchni francuskiej wymyślili dla pora kilkaset przepisów i do dziś jest on żelaznym punktem menu w wielu francuskich restauracjach.

Pory jada się w sałatkach i surówkach, w zapiekankach, gotowane i polane masłem ze zrumienioną bułką oraz posypane gotowanym jajkiem, zapiekane z sosami, na przykład beszamelowym, pomidorowym, pieczarkowym, duszone, faszerowane mięsem lub grzybami, są smacznym składnikiem także zup i bulionów.