english version
firma oferta polityka jakości aktualności kontakt Eldom Fresh
firma oferta polityka jakosci aktualnosci kontakt Eldom Fresh
Zamrażalnia 
owoców i warzyw

ELDOM

 

Cebula
Cukinia Pomidor Por
Rabarbar Truskawka Wiśnia

 

Cukinia

możliwe cięcia/kalibry:
kostka
10*10*10 mm
20*20*20 mm
słupek 
6 mm
10 mm
ćwiartka
20 mm
35 mm
plaster (płaski, falisty)
6-8 mm

 

Cukinia to warzywo z rodziny dyniowatych. Roślina ta prawdopodobnie pochodzi z Włoch Jej jadalną częścią jest jagoda o maczugowatym lub cylindrycznym kształcie oraz... kwiaty, które faszerowane i panierowane stanowią przysmak znany Włochom i Grekom. Ogromną zaletą cukinii jest to, że nie kumuluje metali ciężkich ani azotanów.

Cukinia w 95% składa się wody, co przekłada się na jej niską kaloryczność. 100 g warzywa dostarcza zaledwie 15 kcal, które pochodzą głównie z węglowodanów złożonych oraz niewielkich ilości białka. Podobnie jak wszystkie warzywa cukinia jest źródłem błonnika pokarmowego, potasu oraz witaminy C. Potrawy z cukinii mogą stanowić także istotne źródło magnezu oraz kwasu foliowego – witaminy z grupy B.

Cukinię, można jadać na surowo pokrojoną w cienkie paski oraz jako składnik surówek. Może być ona składnikiem dań gotowanych, duszonych, pieczonych oraz smażonych. Z racji tego, że cukinia posiada subtelny smak, nie wpływa znacząco na zmianę smaku potraw, które się nią wzbogaca. Cukinię najczęściej wykorzystuje się podczas przyrządzania leczo oraz gulaszów. Z powodzeniem można ją dodawać do zup, bigosu, a nawet wypieków. Można ją również faszerować i zapiekać. Dodatek tartej cukinii do placków ziemniaczanych sprawia, że po usmażeniu są one delikatniejsze, pulchniejsze oraz mniej kaloryczne. Owoce cukinii oprócz spożycia w stanie świeżym, wykorzystywane są również do produkcji mrożonek i konserw warzywnych. Poza tym cukinia doskonale nadaje się do marynowania i kiszenia.