Rabarbar, zwany przez botaników rzewieniem, uważany jest za jedną z najzdrowszych roślin, jakie rosną w naszym klimacie. Jego odkrycie dziko rosnącego warzywa, zwanego da-hunag przed tysiącami lat zawdzięczamy chińskim zielarzom. Jako lek dotarł na południe Europy już w II wieku przed naszą erą. W Grecji i Rzymie stosowano go na poprawę apetytu. Suszone kłącze rzewienia Rzymianie nazywali rha barbarum, co znaczy „rosnący nad rzeką Rha (Wołgą) w kraju barbarzyńców”. Wraz z upadkiem rzymskiego imperium lek przestano sprowadzać. Dopiero w XIII wieku przywiózł jego próbkę słynny podróżnik Marco Polo, ale musiało minąć sto lat, by za sprawą arabskich kupców i lekarzy nastąpił regularny dowóz specyfiku. Był bardzo drogi, więc starano się zdobyć całe rośliny, by hodować je na miejscu. Udało się to dopiero w końcu XVI wieku na Wyspach Brytyjskich. Niestety, były to inne gatunki rzewienia – ogrodowy i kędzierzawy – których korzenie nie mają leczniczych właściwości, ale jadalne ogonki liściowe Anglikom zasmakowały. Na całym świecie rabarbar uważany jest za warzywo. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone – w tym kraju rabarbar to owoc, co zostało tam prawnie uregulowane. Aby żaden Amerykanin nie miał co do tego faktu cienia wątpliwości, w 1974 r. sąd obradujący w Nowym Jorku prawnie uregulował tę sprawę, uzasadniając, że rabarbar używany tak jak inne owoce do produkcji konfitur, musi posiadać taką samą klasyfikację, wydał odpowiednie orzeczenie. Od tego momentu rabarbar prawnie stał się owocem. Być może o decyzji tej zaważył również fakt, że tak określony towar został obłożony niższym podatkiem...
Rabarbar posiada wiele zalet. Jest niskokaloryczny (100 gram zawiera zaledwie 16 kcal), bogaty w minerały (potas, wapń, magnez, sod, żelazo, fosfor), witaminy z grupy B, witaminę C i karoten.
W lecznictwie stosowane są nie łodygi, lecz korzeń rabarbaru. Gorzki smak korzenia rabarbaru przyspiesza trawienie poprzez pobudzenie wydzielania śliny i soków żołądkowych. Pomaga więc przy niedokwaśności, braku łaknienia.
Rabarbar lubi truskawki, ale także pomarańcze. Skórkę pomarańczową i cytrynową. Jabłka i czerwone porzeczki. Wanilię oraz przyprawy korzenne. Z tymi składnikami smakuje wyśmienicie przyrządzany na różne sposoby. Można go zachować w postaci przetworów, syropów, konfitur, kompotów lub w postaci zamrożonego musu, jest też wspaniałym dodatkiem do wypieków lub też klasycznego deseru rabarbaru z kruszonką.
|