english version
firma oferta polityka jakości aktualności kontakt Eldom Fresh
firma oferta polityka jakosci aktualnosci kontakt Eldom Fresh
Zamrażalnia 
owoców i warzyw

ELDOM

 

Cebula
Cukinia Pomidor Por
Rabarbar Truskawka Wiśnia

 

Truskawka

odmiana: Senga Sengana

możliwe cięcia/kalibry:
niekalibrowana
kalibrowana

15-25 mm
kalibrowana
25-35 mm
kalibrowana
>35 mm
plastry
4 mm
6 mm
8 mm
jakość dżemowa
jakość na tłoczenie

 


Owoc truskawki powstał w wyniku przypadkowego skrzyżowania poziomki chilijskiej z pochodzącej ze wschodnich Stanów Zjednoczonych poziomki wirginijskiej. Wydarzenie to miało miejsce w XVIII wieku we Francji. W następstwie powstała pierwsza wielkoowocowa poziomka, nazwana ananasową, dającą jasno zabarwione, znacznie większe i cenniejsze owoce niż oba gatunki wyjściowe. Uprawa tej poziomki rozpowszechniła się szybko w Europie, potem w Ameryce Północnej, do której już dotarła w postaci wielkoowocowych odmian uprawnych.

Truskawki nie tylko pięknie pachną, wyglądają i smakują, ale przede wszystkim są zdrowe, a także są źródłem wielu witamin i minerałów. Posiadają wspaniałe wartości odżywcze i kosmetyczne, są bardzo bogate w witaminę C, zawierają praktycznie wszystkie ważne mikroelementy, a szczególnie dużo żelaza, wapnia, fosforu, magnezu i manganu. Działają odkwaszająco, krwiotwórczo, wzmacniająco. Zawartość kwasu elegonowego chroni przed nowotworami. Sok z truskawek ma właściwości bakteriobójcze, jak chrzan, czosnek czy cebula. Medycyna ludowa od dawna wykorzystuje także napary z liści truskawek.
Ze względu na dużą zawartość witaminy C, flawonów i flawonoidów w owocach, truskawki są cennym składnikiem kosmetyków nie tylko jako kompozycja zapachowa, ale stanowią również składniki preparatów do opalania jako naturalne blokery promieni UVA i UVB.

W kuchni można je wykorzystywać wszechstronnie. Są cenionym składnikiem wielu sałatek, surówek, przystawek. Przyrządza się z nimi sosy, zupy, desery, ciasta i napoje. Spożywa się je na surowo oraz przetwarza na soki, dżemy, konfitury. Robi się z nich również wina, nalewki i likiery. Najlepszym sposobem na ich przechowanie jest zamrożenie, zachowujące prawie wszystkie właściwości świeżych owoców.