english version
firma oferta polityka jakości aktualności kontakt Eldom Fresh
firma oferta polityka jakosci aktualnosci kontakt Eldom Fresh
Zamrażalnia 
owoców i warzyw

ELDOM

 

Cebula
Cukinia Pomidor Por
Rabarbar Truskawka Wiśnia

 

Wiśnia

bez pestki
odmiana: Łutówka

tolerancja pestki
0,03% i 0,1%

 

 


Pierwsze oficjalne wzmianki o owocach wiśni pochodzą sprzed ok. 2.500 lat, a o ich uprawie pisali ok. 300 r. p.n.e. Grecy. W tamtych czasach wiśnia jednak szczególnie ceniona była ze względu na wysoką i dobrą jakość drewna. Bardziej powszechna jest teoria, że wiśnie pochodzą jednak z Dalekiego Wschodu - a dokładniej z Japonii - Kraju Kwitnących Wiśni. Japończycy jako pierwsi zachwycili się pięknem kwiatu wiśni, który notabene został przez nich objęty swego rodzaju kultem. Wiśnie zostały sprowadzone do Europy tzw. jedwabnym szlakiem i dopiero wtedy zadomowiły się na naszym kontynencie. Z Grecji, gdzie rozpoczęto ich uprawę przywędrowały wraz z Rzymianami ok. 100 r. p.n.e. do Brytanii, a stąd rozprzestrzeniły się już szybko po całej Europie. W Polsce wiśnie uprawia się od ok. X wieku, głównie dla przetwórstwa, choć mimo swojego kwaskowatego smaku są spożywane świeże, nieprzetworzone.

Podczas wykopalisk w Alpach, w obrębie najstarszych ludzkich osiedli, znaleziono pestki wiśni. Już wówczas, czyli 2000 lat temu jadano wiśnie i wykorzystywano ich właściwości terapeutyczne, zwłaszcza antybakteryjne. Wszystkie wiśnie zawierają dużo witaminy A, a także witaminę C, cukry, kwasy organiczne i pektyny. Wiśnie zawierają bioflawon. Bioflawonoidy są pomocne w utrzymaniu sprawności i dobrego zdrowia.Prócz tego w wiśniach znajdujemy: karoten, dużą zawartość potasu, wapnia i magnezu, które w połączeniu z witaminą C odpowiedzialne są za wspomaganie pracy mięśni, w tym mięśnia sercowego i układu sercowo - naczyniowego. W wiśniach możemy znaleźć również witaminy z grupy B, co wpływa na zachowanie równowagi w procesach metabolicznych i pracy układu nerwowego. Ponadto wiśnie działają przeciwzapalnie. Olej z pestek wiśni, ze względu na swoje właściwości, jest używany w przemyśle kosmetycznym.

Wiśnie doskonale się nadają do przygotowania: kompotów, mrożonek, galaretek, dżemów, powideł oraz soków. Mają zastosowanie również w produkcji win, nalewek, likierów i innych alkoholi. Stanowią składnik jogurtów, serków i maślanek oraz ciast i ciasteczek. Ponadto dekoruje się nimi lody, oblewa czekoladą oraz zjada na surowo.