Przybył do nas z Ameryki. Nazwa francuska: pomme d’amour i włoska: pommodoro oznacza „jabłko miłości”, wszak pomidory uważane były za afrodyzjak. Indianie znali je na długo przed odkryciem Nowego Świata przez Kolumba. W XVI wieku hiszpańscy marynarze przywieźli pomidory do Europy, ale były to owoce niewielkie i mało przypominające w smaku dzisiejsze odmiany. Toteż traktowano je z niezwykłą pogardą jako pożywienie ubogich. W Europie przez długie lata pomidory uprawiano tylko jako rośliny ozdobne.: w Niemczech - jako roślina pokojowa, we Francji - były ulubioną ozdobą altan, w Anglii i Rosji - uprawiano je w cieplarniach, wśród rzadkich kwiatów., a owocom przypisywano właściwości trujące. Za roślinę jadalną uznano je dopiero w XIX wieku – najpierw w Ameryce Północnej, potem w Europie. Owoce przerabiano początkowo na soki i koncentraty, dopiero z czasem rozsmakowano się w nich i zaczęto jeść na surowo. W Polsce pierwsze pomidory zaczęli uprawiać w 1880 r. ogrodnicy warszawscy, którzy traktowali je jako specjał dla koneserów, „nowość z wielkiego świata”. Dopiero po I wojnie światowej te jabłka miłości stały się u nas popularnym warzywem.
Pomidory to źródło witamin i substancji odżywczych. Z witamin zawierają najwięcej karotenu, witaminy: C, K, E, B1, B2, B3, B6, kwas foliowy i biotynę. Ze składników mineralnych, pomidory najbogatsze są w potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk, mangan. Ale przede wszystkim pomidory są niezwykle bogate w likopen, cenny antyutleniacz, który nadaje pomidorom czerwony kolor. Pomidory dostarczają niewielu kalorii i są zasadotwórcze. Działają uspokajająco, bo zawierają sole bromu.
Najzdrowsze są pomidory surowe. Im dłużej poddaje się je działaniu wysokiej temperatury, tym mniej w nich witaminy C. Dobrym sposobem utrwalania pomidorów jest mrożenie – zachowują wartość odżywczą świeżych. Pod warunkiem jednak, że zamraża się je w całości i nie rozmraża przed gotowaniem czy duszeniem. Ale likopen jest zdecydowanie lepiej przyswajany z koncentratów, sosów, przecierów.Różnokształtne i różnokolorowe dają niezliczone możliwości kulinarne. Na przetwory najlepiej wybierać odmiany mięsiste, ponieważ zawierają dużo suchej masy. Większość pomidorów znakomicie smakuje na surowo i nadaje się na wyśmienite przetwory.
|