english version
firma oferta polityka jakości aktualności kontakt Eldom Fresh
firma oferta polityka jakosci aktualnosci kontakt Eldom Fresh
Zamrażalnia 
owoców i warzyw

ELDOM

 

Cebula
Cukinia Pomidor Por
Rabarbar Truskawka Wiśnia

 

Cebula biała i czerwona

możliwe cięcia/kalibry:
słupek

10 mm
kostka
10*10 mm
20*20 mm
6*6 mm
4*4 mm
3*3 mm
plaster
2-4 mm
4-6 mm
6-8 mm
półplaster
2-4 mm
4-6 mm

 

 

Cebula świeża

obrana i schłodzona


Jedli ją Babilończycy, Sumerowie, starożytni Egipcjanie, Grecy (choć u nich uchodziła raczej za pożywienie biedaków), Rzymianie, a po drugiej stronie globu – Indianie w obu Amerykach (nazwa wielkiej metropolii Chicago w jednym z narzeczy tamtejszych Indian oznacza cebulę). Znano ją także na dworze chińskim. Pojawiała się na stołach chłopów, mieszczan, królów i carów. Jako zagłuszasz głodu i jako przysmak. Właściwości smakowo-zapachowe i lecznicze tej rośliny doceniła medycyna i wszystkie kuchnie świata. Cebulę nazywa się „królową warzyw”. Jej ojczyzną jest Azja oraz Indie. W dawnych kronikach zapisano, że Egipcjanie cebulą karmili niewolników wznoszących gigantyczne grobowce faraonów, gdyż zapobiegała w szerzeniu się chorób epidemiologicznych. Do Europy Środkowej cebula dotarła prawdopodobnie z Włoch.

Cebula jest bardzo zdrowym warzywem, bogatym w błonnik, witaminę C, kwas foliowy, liczne minerały i wiele związków fitochemicznych o dobroczynnych właściwościach. Substancje zawarte w cebuli mają korzystny wpływ na gospodarkę cholesterolem, krzepliwość krwi i ochronę organizmu przed wieloma chorobami przewlekłymi, włącznie z miażdżycą tętnic i pewnymi typami nowotworów.

Cebula to nieodzowny dodatek do dań, sałatek, gulaszy i zup. Istnieją różne odmiany: 
1. Klasyczna żółta - jest najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna w zastosowaniu. 
2. Dymka - wiosenna cebulka z zielonym szczypiorem to świetny dodatek do omletów, sałatek, past czy kanapek. 
3. Szalotka - delikatna, mała cebulka, dobra do delikatnych sosów i dań. 
4. Cebula czerwona - atrakcyjna ze względu na swój kolor, dobra do sałatek jak i dań gorących.
Możliwości zastosowania różnych odmian cebuli są różnorodne. Jej towarzystwa nie lubi tylko drób (choć dla niektórych to sprawa dyskusyjna) i słodkie desery (bezdyskusyjnie). Poza tym można ją dodawać do wszystkiego. Surową do surówek i sałatek, past twarogowych lub kłaść na kanapki. Jest doskonałym dodatkiem do gotowanych, duszonych i smażonych mięs, ryb i innych warzyw, marynat i zup. Może też stanowić główny składnik dania, jak w ukochanej potrawie Peryklesa: cebulkach z rodzynkami duszonych w sosie z pomidorów i białego wina… We Francji – kraju smakoszy – do ulubionych potraw należą zupa cebulowa i cebulki faszerowane mięsem, wątróbką lub pieczarkami.